Milí rodičia,

mám pre vás návrh hneď v úvode: SPOLU TO VŠETKO ZVLÁDNEME. Čo vy na to? 🙂


Všetky aktuálne informácie k nariadeniam (a množstvo otázok a odpovedí) nájdete vždy na ŠKOLSKÝ SEMAFOR | Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (minedu.sk). Zhrnutie Vám ponúkam v nasledujúcich riadkoch (dajte si, prosím, tú námahu, a pozorne si to prečítajte celé). Obsah zhrnutia:

 1. školy sa celoplošne nezatvoria bez ohľadu na to, v akej farbe bude náš okres (Dunajská Streda)
 2. od žiakov, ich rodičov a zamestnancov školy sa nevyžaduje povinné testovanie
 3. rodičia budú predkladať potvrdenie o bezpríznakovosti
 4. to, či je zamestnanec/rodič zaočkovaný nezohráva žiadnu rolu pri vstupe do školy
 5. rúška sú povinné pre deti a zamestnancov

 

 1. Školy sa celoplošne nezatvárajú

Ale môžeme zatvoriť triedu. To však iba v takom prípade, ak sa zistí, že bol pozitívne testovaný žiak/žiačka/učiteľ z danej triedy.

Ak ste Vy – rodič – v preventívnej karanténe (lebo ste boli v úzkom kontakte s niekým pozitívnym), Vaše dieťa chodí do školy.

Ak ste Vy – rodič – v karanténe, lebo ste pozitívny, Vaše dieťa nechodí do školy, jeho spolužiaci však áno.

 1. Testovanie nie je povinné

Nie je, lebo delta variant sa šíri tak rýchlo, že by testovanie raz týždenne nemalo zmysel. ALE

 • Vaše dieťa môže byť hneď v úvode školského roka (presný deň oznámime, až to budeme vedieť) otestované PCR kloktacím testom (zadarmo)
 • môžete požiadať o sadu 25 antigénových testov na domáce samotestovanie (aj s návodom) (tiež zadarmo)

Prosím, bez ohľadu na to, či o testovanie máte alebo nemáte záujem, vyplňte HNEĎ (najneskôr do stredy 25.8.2021 do 23:59) tento formulár. Ďakujem!

Ja ako riaditeľka školy Vás nemôžem nútiť do toho, aby ste využili niektorú z vyššie uvedených možností. Rozhodnite sa sami. Ale, prosím, zvážte, že

 • máme pred sebou pár posledných dní voľna, mnohí z vás ich iste využijú na rýchle výlety/stretnutia so známymi/nákupy, jeden naozaj nikdy nevie, kde a ako „to“ môžeme chytiť. Možnosť pretestovať sa PCR testom v úvode roka teda vnímam len ako čosi, čo nás uistí v tom, že (zatiaľ) je všetko v poriadku.
 • domáce samotestovanie antigénovými testami je úplne dobrovoľné, nikto od vás neočakáva, že ho bude robiť s nejakou pravidelnosťou. Vnímajte to ako rýchly nástroj overenia si, či príznaky, ktoré sa objavia u Vášho dieťaťa, sú naozaj len prejavmi obyčajnej nádchy/virózy, alebo ide o covid.

Aj napriek tomu, že ocením, ak Vy – naši rodičia – využijete vyššie uvedené možnosti testovania Vašich detí, naozaj nebudem na nikoho „zazerať“, ak tak neurobí. 😉

 1. Potvrdenie o bezpríznakovosti

V zelených okresoch (DS je zatiaľ zelené) to nie je potrebné. Áno, ministerstvo odporúča takéto potvrdenie doručiť škole aj v zelenom okrese, no neprikazuje to. Kým budeme v zelenom okrese, nebudem to od vás vyžadovať. Prosím ale, nepodceňujte situáciu. Bude to náročné pre nás všetkých, viem, že mnohí tu nemáte starých rodičov, ktorí by sa mohli postarať o dieťa s príznakmi (ktoré môžu, no nemusia byť covidové), verím ale, že riešenie sa vždy nájde.

Keď sa prepneme do inej farby okresu, potvrdenie o bezpríznakovosti bude povinné (iba v prípade, že dieťa príde do školy po troch a viac dňoch, kedy v škole nebolo – teda napríklad ak nebude v škole v piatok, v pondelok musíte doručiť potvrdenie o bezpríznakovosti). U nás ho budete odovzdávať elektronicky – cez edupage (všetko Vám bude včas vysvetlené, prístupy do edupage dostanete v prvý školský deň, všetko vybavíte prakticky cez aplikáciu v telefóne).

 1. Očkovaní vs. neočkovaní

Ak ste zaočkovaný alebo nezaočkovaný, Vaše dieťa môže chodiť do školy, rovnako zamestnanec školy môže chodiť do práce bez ohľadu na to, či očkovaný bol/nebol. Jediná „vec“, pri ktorej sa uplatňuje informácia o zaočkovaní, je nutnosť ísť do karantény. Tu je však dôležité zdôrazniť, že keďže naši žiaci zaočkovaní nie sú (kvôli vekovej hranici), výnimka „nejdem do karantény, lebo som zaočkovaný“ na nich neplatí.

Ak by sme však museli zavrieť nejakú triedu (lebo by tam bol aspoň jeden žiak/učiteľ pozitívny), vzdelávanie by v tejto triede prebiehalo dištančne (všetky deti budú mať vytvorené kontá pre Microsoft Teams – o tom Vám tiež niečo povieme prvý školský deň), karanténu by v takomto prípade nemuseli dodržiavať iba tie deti, ktoré prekonali covid pred nie viac ako 180 dňami a ktoré sú zároveň bezpríznakové. Ak je toto Váš prípad, dajte nám to, prosím, vedieť, prostredníctvom tohto tlačiva (nestačí len ústne podanie).

 1. Rúška sú povinné

A prosíme Vás, aby ste svojmu dieťaťu pribalili aj 1-2 ks náhradných rúšok denne (žiaľ, sme v dobe, keď okrem „desiaty“ rodič musí ráno chystať aj rúška) a k tomu balíček hygienických vreckoviek.

Áno, aj nám sa cez to ťažko rozpráva a občas musíme otvoriť okno, vystrčiť von hlavu, zložiť rúško a zhlboka sa nadýchnuť, je to však prevencia a ak chceme deti vyučovať v škole, nesmieme prevenciu podceňovať.

Výnimky existujú, nájdete ich tu. Ak k nim patrí Vaše dieťa, upozornite nás na to, prosím.


Čaká nás náročné obdobie, ťažko teraz povedať, či „lepšie“ alebo „horšie“ ako to, čo bolo v uplynulých dvoch rokoch. Ale spolu to zvládneme, že? 🙂

 

Veronika Dropčová, riaditeľka školy